img

Wang Yi: "Çin, NATO ile sağlam ve istikrarlı ilişkiler geliştirmeye hazır"


Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, Çin’in NATO ile sağlam ve istikrarlı ilişkiler geliştirmeye hazır olduğunu kaydetti.

Wang Yi, dün BM 77. Genel Kurulu sırasında NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile bir araya geldi.

Wang, BM Güvenlik Konseyi'nin daimi üyesi olan Çin'in NATO ile diyalog ve görüş alışverişinde bulunmaya, ikili ilişkilerin sağlam ve istikrarlı gelişimini ortaklaşa ilerletmeye hazır olduğunu belirtti.

Stoltenberg, Çin'in büyüyen ekonomisi ve etkisiyle küresel meselelerde önemli bir rol oynadığını kaydetti

NATO'nun Çin'i rakip olarak görmediğine dikkat çeken Stoltenberg, örgütün Çin ile ilişkilerini sürdürmeye ve güçlendirmeye önem verdiğini ve Çin ile ilişkilerin geliştirilmesine yönelik olumlu bir tutum aldığını ifade etti.

Stoltenberg, Çin’le silah kontrolü, iklim değişikliği ve diğer alanlarda işbirliğini güçlendirmeyi temenni ettiklerini dile getirdi.

Stoltenberg, NATO ve üye ülkelerinin Tek Çin politikasını desteklediğini ve Taiwan sorunundaki pozisyonunun değişmediğini hatırlatarak, Çin'in Avrupa'daki çatışmaya son verilmesinde önemli bir rol oynamasını beklediğini de sözlerine ekledi.

Wang, iki tarafın, samimiyet ve karşılıklı saygı temelinde iletişimi ve karşılıklı anlayışı arttırması ve yanlış anlamayı önlemesi gerektiğini vurguladı.

Wang, NATO'nun mevcut uluslararası durumu objektif ve soğukkanlı bir şekilde değerlendirmesini ve siyasi doğruluğa dayanarak bir ayrım çizgisi çizme gibi basit yöntemlere başvurmamasını umduklarını söyledi.

Wang, Çin'in barışçıl kalkınma yolunu izlemeye karar verdiğini hatırlatarak, NATO'dan Çin hakkında rasyonel ve doğru bir anlayış oluşturmasını beklediklerini sözlerine ekledi.

Öte yandan Çin'in Ukrayna sorunundaki tutumunu ve barış görüşmelerinde oynadığı yapıcı rolünü açıklayan Wang Yi, Avrupa'da kalıcı istikrarı sağlamak için dengeli, etkili ve sürdürülebilir bir Avrupa güvenlik çerçevesinin oluşturulması gerektiğini ifade etti.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

TSPB

Haber Giriş Sistemi

Reklam Pazarı

Reklam İçeriği

Kandilli Rasathanesi Son Depremler

Dünya Genelinde Son Depremle

Dolar Fiyatı

 

 

724ilanbul

Araba Hayali

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.