Fx piyasalar

by avrupanews

USD/TRY: Piyasaların ABD TÜFE verisi öncesinde hareketli olduğunu izliyoruz. ABD tarafında özellikle teknoloji hisselerinde sert satışlar gözlendi. Bunun yanı sıra Asya tarafında da risk iştahı düşük gözükürken, güçlü gelen tarım dışı istihdam verisinin etkilerinin sürdüğünü izliyoruz.. ABD on yıllık tahvil faizi %1,95 seviyesine kadar yükseldi. Öte yandan Rusya – Ukrayna arasındaki gerilim piyasalarda belirsizliğe işaret ediyor. Bu kapsamda da Dolar endeksinde (DXY) toparlanma gözleniyor. Gelişmekte Olan Ülkeler para birimleri de genel olarak negatif bölgede seyrediyor. Dolar/TL’de de kısmi yükseliş eğilimi gözlemlerken, oynaklık görece düşük kalmaya devam ediyor. Diğer yandan, bu sabah petrolde belirgin bir düşüş var. Bu kapsamda, görece düşük oynaklık ve petroldeki hareketle kurda yükselişlerin sınırlı kalabileceğini düşünüyoruz. Direnç 13,67 bölgesinde. Bu seviyenin geçilmesi durumunda ise 13,82 – 13,85 bölgesi izlenebilir.  Öte taraftan, olası geri çekilmelerde 13,40 ve 13,26 seviyeleri sıralı destekler olarak takip edilebilir. Bugün veri takvimi sakin.


EUR/USD: EUR/USD:ECB yetkililerinin para politikasına yönelik açıklamalarını takip etmeye devam ediyoruz. ECB Üyesi Knot’un, dördüncü çeyrekte faiz artırımı olabileceği yönündeki açıklamalarının ardından, ECB Başkanı Lagarde para politikasında uygulanacak her değişikliğin kademeli bir şekilde yapılacağını belirtti.  Euro Bölgesi’nde enflasyon oranının geçen ay %5,1 ile %2 seviyesindeki hedefin iki katını aşmasının ardından, ECB’nin para politikasında büyük bir sıkılaştırmaya ihtiyacı olmadığını söyledi. ABD 10 yıllık tahvil faizi de %1,95’e kadar yükselmiş durumda. Güçlü tarım dışı istihdam verisi ardından Fed’in, para politikasında daha sıkılaşabileceği düşüncesi fiyatlamalarda etkili olmaya devam ediyor ve piyasa katılımcıları daha net fiyatlamalar için TÜFE verisini bekliyor. Parite ise enflasyon verisi öncesinde 1,1400 üzerinde kalmaya çalışıyor. Paritede soluklanmanın devamı halinde 1,1365 – 1,1335 seviyeleri destek olarak izlenebilir. Yukarı yönlü hareketlerde ise 1,1440 – 1,1485 sıralı direnç seviyeleri konumunda.

XAU/USD: Piyasalardaki faiz artırım beklentilerine karşın, enflasyonist risklerin ön planda olması ve jeopolitik belirsizlikler kıymetli madeni destekliyor. Aylık ortalamasının üzerinde işlem gören Ons Altın 1.830 direncini deneyebilir. Bu seviyenin aşılması halinde 1.850 hedef olarak karşımıza çıkabilir. Öte yandan, olası düşüşlerde 1.805 desteğinin altında baskı bir miktar artabilir ve 1.780 gündeme gelebilir. Ara destek 1.797 seviyesinde.

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı

You may also like

Leave a Comment