Fx piyasalar

by avrupanews

USD/TRY: Dün Fed beklentilere paralel olarak faizleri sabit bırakırken, mart ayında varlık alım programının sonlandırılması kararını aldı ve faizlerin mart ayında artacağına yönelik güçlü sinyaller verdi. Fed kararı ardından risk iştahının azaldığını izliyoruz. Dün Fed kararı sonrasında ABD borsaları önce yükseliş sergilese de, Powell’ın martta sıkılaştırma adımları atmaya hazır olduğunu belirtmesi ile piyasalar sert satışlarla karşılaştı. Asya piyasalarında da sert satışlar olduğu gözlenmekte. Dolar endeksi (DXY) ise sabah saatlerinde yukarı yönlü hareketini sürdürmekte. Gelişmekte Olan Ülke para birimleri de baskı altında. Dolar/TL tarafında DXY’deki yükselişe bağlı olarak 13,55 seviyesinin üzerinde işlemlerin geçtiğini gözlemliyoruz. Yukarı yönlü hareketin devamında 13,67 seviyesi güçlü direnç konumunda. Bu seviyenin aşılması halinde 13,82 -13,85 bir sonraki direnç bölgesi olarak karşımıza çıkabilir. Öte yandan, aşağı yönlü hareketlerde 13,50 ve 13,35 seviyeleri destek olarak takip edilebilir. Bugün yurtiçinde TSİ 10.30’da TCMB tarafından yılın ilk Enflasyon Raporu yayınlanacak ve TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun sunumu ve soru ve cevap kısmında vereceği mesajlar takip edilecek. Yurtdışında ise ABD’de TSİ 16.30’da aralık ayına ilişkin öncü dayanıklı mal siparişleri verisi ile geçen yılın dördüncü çeyreğine ilişkin revize GSYH büyüme verileri ve çekirdek kişisel tüketim harcamaları (PCE) fiyat endeksi açıklanacak. Ayrıca ABD’de TSİ 16.30’da 22 Ocak haftasına ilişkin yeni işsizlik maaşı başvuruları verisi açıklanacak.


EUR/USD: Dün Fed beklentiler dahilinde faizleri sabit bırakırken, mart ayında varlık alım programının sonlandırılması kararını aldı ve faizlerin artacağına dair güçlü sinyal verdi. Ayrıca Fed Başkanı Powell ABD’de neredeyse 40 yılın en yüksek seviyesine çıkan enflasyonunu dizginlemek için gerekenin yapılacağını açıkça ortaya koyarken, fiyat baskılarının tahmin edildiği kadar azalmama riskine işaret eden açıklamaları şahin algılandı. Toplantı sonrasında ABD 10 yıllık tahvil faizi tekrar %1,80’nin üzerine. Dolar endeksinde (DXY) ise yükseliş isteği belirginleşiyor. Dün güçlü Dolar ile baskı altında kalan ve 1,1240 seviyesinden günü kapatan paritede de baskı sürüyor. Şu aşamada, güçlü Dolar temasının devam edebileceğini ve paritenin 1,1270 direncinin altında kalarak 1,1185 desteğine kadar düşüş sergileyebileceğini düşünüyoruz. Sonraki hedef ise 1,1140 seviyesinde.

XAU/USD:  Dün açıklanan Fed kararı sonrasında piyasalarda risk iştahının düştüğü ve Dolar’ın güçlendiği gözlenmekte. Fed tarafından mart ayında faiz artırımı yapılmasına yönelik güçlü sinyallerin verilmesinden sonra kıymetli madende yaşanan geri çekilmenin hızlandığını izliyoruz. Önemli destek seviyesi olan 1.830’un altına gerileyen Ons Altın’da ilk hedef olarak 1.805 seviyesi ön plana çıkıyor. Bu seviyenin aşağı yönlü kırılması halinde 1.782 seviyesi destek konumunda. Tepki alımları gelmesi halinde ise 1.830 direnç olarak karşımıza çıkabilir.

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı

You may also like

Leave a Comment