Reklam
Vakıf Katılım
Tarih : 2020-02-21 11:26:00

Tekfen Holding, 2019 yılı mali sonuçlarını açıkladı

Tekfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Gigin, “Grup Şirketlerimiz faaliyet alanlarında bölgesel gücünü artırdı, global oyuncu olma noktasında kararlı adımlarla ilerliyor” diye konuştu.

 

Tekfen Holding Grup Şirketler Başkanı Cahit Oklap ise, “2019 yılında Tekfen Grubu, konsolide bazda 14,6 milyar TL ciro; 1,9 milyar TL faiz, amortisman, vergi öncesi kâr (FAVÖK) ve 1,4 milyar TL net kâr yaratmıştır “dedi.

 

 

Tekfen Grubu, 2019 finansal sonuçlarını açıkladı. Yaşanan küresel ölçekteki dalgalanmalara rağmen Grup 2019 yılında, önceki yıla göre yüzde 20 artış ile konsolide bazda 14.603 milyon TL ciro; yine önceki yıla göre yüzde 28 artış ile 1.921 milyon TL faiz, vergi, amortisman öncesi kâr (FAVÖK) ve 1.415 milyon TL net kâr yarattı. Tekfen Grubu’nın, aktif büyüklüğü 12.663 milyon TL’ye, özkaynak büyüklüğü ise 5.428 milyon TL’ye ulaştı.

 

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Tekfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Gigin; Grup olarak kurumsal yapılanma, dijital dönüşüm ve yatırım anlamında başarılı bir yılı geride bıraktıklarını ifade etti. “Grup Şirketlerimiz, öncelikle bölgesel ayak izini artırdı ve global oyuncu olma hedefi doğrultusunda somut adımlar attı” diye konuşan Gigin, özellikle müteahhitlik sektöründe tüm dünyada yaşanan darboğaza ve ertelenen büyük projelere rağmen iş miktarını artırmayı başardıklarını söyledi.

 

Gigin şöyle devam etti: “Uzun bir süredir ayrı kaldığımız Rusya pazarına 2019’da yeniden, iddialı bir boru hattı projesiyle girdik. Çelik donanım ve yapı imalatı konusunda faaliyet gösteren şirketlerimizden Tekfen İmalat’ın İngiltere ve Fransa’da iki rafineri için aldığı siparişler, ulaşabileceğimiz pazarların sınırlarını ve bu alandaki yeterliliğimizin seviyesini göstermesi açısından memnuniyet verici. Tekfen Mühendislik olarak; dünyanın en uzun açıklıklı asma köprüsü olan Çanakkale 1915 Köprüsü’nün müşavirlik ve kontrollük hizmetlerini veriyor olmamız çok önemli.

 

2019 yılında Arjantin’den Hindistan’a uzanan geniş bir coğrafyada, 15 ülkeye toplam üretiminin yaklaşık yüzde 15’ini ihraç eden Toros Tarım, 2019 yılında ilk yurtdışı yatırımını gerçekleştirdi ve ürünlerini hem Avrupa pazarına hem de önemli bir tarım ülkesi olan Romanya’ya ulaştırmakta önemli bir rol üstlenecek olan Agriport şirketini satın aldı. Ürünlerini 31 farklı ülkeye meyve gönderen Tekfen Tarım ise, bayrağımızı dünyanın dört bir yanına başarıyla taşımakta ve her geçen gün portföyüne yeni ülkeler ekleyerek pazarını büyütmektedir”

 

2019’un en önemli gelişmelerinden biri olarak; petrokimya şirketi SOCAR Polymer’in yüzde 10’unu satın almalarını gösteren Gigin, Tekfen olarak faaliyet gösterdikleri tüm alanlarda köklü değerlerine ve evrensel sürdürülebilirlik ilkelerine uygun çalışmaya devam edeceklerini sözlerine ekledi.

 

 

2019’da Yüksek Mali Performans

Tekfen Holding Grup Şirketler Başkanı Cahit Oklap ise Holding’in mali açıdan gösterdiği yüksek performansa dikkat çekti. 2019 yılında Tekfen Grubu, konsolide bazda 14,6 milyar TL ciro; 1,9 milyar TL faiz, amortisman, vergi öncesi kâr (FAVÖK) ve 1,4 milyar TL net kâr yaratmıştır “diye konuşan Oklap,mali açıdan gösterilen yüksek performanstan gurur duyduklarını söyledi. Oklap, 2019 yılı sonu itibarıyla Tekfen Grubu’nun aktif büyüklüğünün 12.663 milyon TL’ye, özkaynak büyüklüğünün ise 5.497 milyon TL’ye ulaştığını açıkladı.

 

Cahit Oklap, Grup iştiraklerinin mali performansları hakkında da bilgi verdi. “Tekfen adını küresel bir marka haline getiren Taahhüt Grubumuz, 2019 yılında 10.539 milyon TL ciro ve 984 milyon TL net kâr elde etti. Taahhüt Grubumuzun amiral gemisi olan Tekfen İnşaat’ın 2019 yıl sonu itibarıyla elindeki aktif iş stoku (backlog) 1.715 milyon ABD doları seviyesinde olup, şirketimiz faaliyetlerini Azerbaycan, Gürcistan, Irak, Katar, Kazakistan, Suudi Arabistan, Rusya ve Türkiye’deki çok sayıda projede sürdürmektedir” diye konuşan Oklap; Tekfen Grubu’nun ikinci en büyük faaliyet alanını temsil eden Tarımsal Sanayi Grubunun da 2019 yılını 3.983 milyon TL ciro ve 386 milyon TL net kâr yaratarak tamamladığını ifade etti.

 

Oklap, Tekfen olarak, iş hedeflerinin yanı sıra gelecek nesillere daha yaşanılabilir bir dünya bırakmak için üzerlerine düşen görevi yaptıklarını da vurgulayarak; 2019 yılında, CDP (Carbon Disclosure Project) kapsamında, hem İklim Değişikliği, hem de Su Güvenliği programlarında A (-) bandında yer alarak Türkiye’nin İklim ve Su Liderleri arasında yer almaktan gurur duyduklarını ifade etti.


Hibya Haber Ajansı

© Copyright 2023 avrupanews.com Tüm Hakları Saklıdır.
Web sitemiz Hibya Haber Ajansı Abonesidir.