img

Çin elektrik üretim kapasitesinde dünya birincisi oldu


Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu tarafından yapılan açıklamada, şu an enerji üretimi açısından Çin’in dünyada ilk sırada bulunduğu ve ülkedeki enerji tesislerinin hızla geliştirildiği belirtildi. 

Açıklamada, dünyadaki en büyük elektrik üretim sistemine sahip olan Çin’deki santrallerin elektrik üretim kapasitesinin 2,47 milyar kilovata ulaştığı, enerjide kendi kendine yeterlilik oranının uzun süredir yüzde 80’in üzerinde sabit kaldığı bildirildi. 

Son verilere göre, Çin’in yenilenebilir enerjili elektrik üretiminin kapasitesi, 1,1 milyar kilovatı aştı. Öte yandan, Çin’in hidroelektrik, rüzgar, fotovoltaik, biyokütle ve nükleer gibi enerjilerle elektrik üretim kapasitesi açısından dünyanın ilk sırasında bulunduğu ifade edildi.

Çin’in kırsal bölgelerindeki enerji tesisleri de hızlı bir şekilde geliştirildi. Son 10 yılda, Çin hükümetinin kırsal bölgelerdeki elektrik şebekesinin yenilenmesine 430 milyar yuan (yaklaşık 67 milyar 398 milyon dolar) tahsis ettiği,  kırsal bölgelerde elektrik üretim oranının yüzde 99.8’e çıkardığı kaydedildi.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

TSPB

Haber Giriş Sistemi

Reklam Pazarı

Reklam İçeriği

Kandilli Rasathanesi Son Depremler

Dünya Genelinde Son Depremle

Dolar Fiyatı

 

 

724ilanbul

Araba Hayali

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.