img

Çin Dışişleri Bakanı Wang, BM Genel Sekreteri Guterres’le görüştü


Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, önceki gün New York’ta BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’le bir araya geldi.

Wang Yi, BM 77. Genel Kurul toplantıları sırasında gerçekleştirilen görüşmede, dünyanın değişim ve çalkantılarla dolu olduğu günümüzde Genel Sekreter’in uluslararası işbirliğini güçlendirme çağrısını tamamen desteklediklerini belirtti.

Wang, “Öteden beri, büyük ülkelerin, özellikle BM Güvenlik Konseyi’nin daimi üyelerinin, uluslararası hukuka uyma, BM’nin otoritesini savunma, gerçek anlamdaki çok taraflılığı yerine getirme ve gelişmekte olan ülkelere yardım etme konularında öncü rol oynaması gerektiği görüşündeyiz. Ancak maalesef bazı büyük ülkeler, kendi menfaatleri doğrultusunda, çok taraflılık kisvesiyle tek taraflı girişimlerde bulunmanın yanı sıra, sözde ‘kuralları” savunma bahanesiyle küçük ‘gruplar” oluşturmaya çalışıyor. Çin, BM’nin yanında yer alarak, BM’nin uluslararası işlerdeki merkezi konumunu kararlılıkla destekleyecek, BM’nin barış ve güvenliğe yönelik meydan okumalarla mücadelede daha büyük rol oynamasını kararlılıkla destekleyecek.” ifadelerini kullandı.

Antonio Guterres, görüşmede, Çin’in uzun yıllardır çok taraflılığın savunulması, uluslararası işbirliği ve sürdürülebilir kalkınmanın hızlandırılması konularında oynadığı kritik rolü takdirle değerlendirdi.

Çin’le olan ortaklık ilişkilerinin BM’nin ve çok taraflılığın önemli dayanakları olduğuna, iki tarafın sıkı ve verimli bir işbirliği yürüttüğüne dikkat çeken Guterres, BM’nin Küresel Kalkınma İnisiyatifi’ne destek verdiğini dile getirdi. Guterres, inisiyatifin 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi’nin hayata geçirilmesinin hızlanmasına yardımcı olacağına inandığını ifade etti.

Görüşmede, Ukrayna’nın tarım ürünlerinin sevkiyatı ve Rusya’dan gübre sevkiyatı konularında harcanan çabalar hakkında bilgi veren Guterres, Ukrayna krizinin yayılmasının gelişmekte olan ülkelere getireceği zorluklardan derin endişe duyduğunu belirtti.

BM Genel Sekreteri Guterres, Çin’le kalkınma için finansman, iklim değişikliğiyle mücadele, biyolojik çeşitlilik ve COVID-19 salgınıyla mücadele gibi gelişmekte olan ülkelerin çıkarlarını yakından ilgilendiren konularda işbirliğini güçlendirmeyi arzuladıklarını sözlerine ekledi.

Wang Yi, Genel Sekreter Guterres’in Ukrayna krizindeki arabuluculuk çalışmalarını takdirle karşıladıklarını belirterek, Ukrayna sorunundaki temel tutumu barıştan yana olan Çin’in çözüm yolunda kendi yöntemleriyle yapıcı rol oynamaya devam edeceğini kaydetti.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

TSPB

Haber Giriş Sistemi

Reklam Pazarı

Reklam İçeriği

Kandilli Rasathanesi Son Depremler

Dünya Genelinde Son Depremle

Dolar Fiyatı

 

 

724ilanbul

Araba Hayali

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.