img

Çin: "ABD’nin tek taraflı yaptırımları derhal durdurulmalı"


Çin Dışişleri Bakanlığı, ABD’nin uyguladığı tek taraflı yaptırımların getirdiği kötü sonuçları iyice göz önünde bulundurması, ABD dahil tüm taraflara zarar verebilen bu girişimleri derhal durdurması gerektiğini açıkladı.

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve Küba Dışişleri Bakanı Bruno Rodriguez gibi birçok ülkenin lideri, BM 77. Genel Kurulu’nda yaptıkları konuşmalarda, ABD’nin tek taraflı yaptırımlarıyla hegemonyacılığını sert dille kınadı. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin bugün Beijing’de düzenlenen basın toplantısında adı geçen gelişmeyi değerlendirdi.

Wang Wenbin, ABD’nin “yaptırımların süper ülkesi” ünvanını hak ettiğine işaret ederek, 2000-2021 döneminde ABD’nin uyguladığı dış yaptırımların yüzde 933 oranında arttığını vurguladı. ABD’nin şu ana kadar yaklaşık 40 ülkeye ekonomik yaptırım uyguladığına dikkat çeken Wang Wenbin, bu yaptırımların dünya nüfusunun yaklaşık yarısını etkilediğini ve ciddi insani felaketlere yol açtığını kaydetti.

 ABD’nin söz konusu tek taraflı yaptırımlarla BM şartını ihlal ederken, küresel siyasi ve ekonomik yönetişim düzenine ciddi darbe indirdiğine dikkat çeken Wang Wenbin, bu yaptırımların dünya halkının insan haklarını sürekli ve sistematik şekilde çiğnediğini belirtti.

Wang Wenbin, “ABD şu an son 40 yıl içinde en ağır enflasyonla karşı karşıya bulunuyor. Bu enflasyon ABD’de fiyat artışına yol açarken, ABD’li vatandaşlara dev ekonomik yük getirdi. Küreselleşmenin dünyanın ana eğilimi olduğu bir dönemde, ABD yönetimi, tek taraflı yaptırımlarının kendisine getirebileceği olumsuz sonuçları iyice göz önünde bulundurmalı, kendisi dahil tüm taraflara zarar verebilen bu girişimleri derhal durdurmalı.” diye konuştu.

Wang Wenbin, ABD’nin dünya barışıyla gelişmesinin hızlandırılması için yapıcı rol oynaması çağrısında bulundu.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

TSPB

Haber Giriş Sistemi

Reklam Pazarı

Reklam İçeriği

Kandilli Rasathanesi Son Depremler

Dünya Genelinde Son Depremle

Dolar Fiyatı

 

 

724ilanbul

Araba Hayali

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.